فروشگاه پاراکس الکترونیک | تابلو روان | تلویزیون شهری

آشنایی با تلویزیون های شهری

آشنایی با تلویزیون های شهری

تلویزونهای شهری واژه ای است که به نمایشگرهای غول پیکری اطلاق می شود که قابلیت پخش انواع فرمتهای تصویری را داشته باشد این گونه نمایشگرها با پا گذاشتن به عرصه تبلیغات تحول عظیمی در پیشبرد تبلیغات شهری به وجود آورده اند که نا دیده گرفتن اثر آنها در بحث تبلیغات نوین، امری غیرقابل انکار است. آریا الکترونیک با تجربه ای چندین ساله در زمینه واردات، نصب و راه اندازی این گونه نمایشگرها قصد دارد تا اصطلاحات و اطلاعات اولیه ای در خدمت بازدید کننده گرامی قرار دهد.

اصولاً تلویزیونهای شهری بر اساس محل استفاده آنها به دو دسته تقسیم می شود:

1-     Indoor (محیط بسته یا داخل سالن )

2-    Outdoor(محیط باز)

تلویزیونهای شهری بر اساس نوع سیستم پخش (جاروب صفحه نمایش) به دو دسته اسکن و استاتیک تقسیم میشود :

 1-اسکن:اسکن نسبت به نوع استاتیک دارای نور کمتری می باشد چرا که در هر لحظه هر یک از سطرهای تلویزیون روشن خواهد بود و قسمتی از تصویر را خواهد ساخت و با انجام این کار با سرعت بالا و استفاده از خطای چشم ما شاهد تصویری یکدست خواهیم بود. از این نوع سیستم عموماً برای محیط های بسته استفاده می شود چرا که به دلیل عدم تابش نور خورشید نیاز به نور کمتری برای دیده شدن تصویرخواهد بود. قابل ذکر است به دلیل استفاده از سیستم اسکن یا رفرش تصویر، نیاز به سخت افزار کمتری خواهد بود که این امر باعث کاهش قیمت فاحشی نسبت به نوع استاتیک می باشد.

2-استاتیک: در سیستم استاتیک ما شاهد شدت نور بسیار بالایی خواهیم بود که قابلیت دیده شدن در مقابل نور مستقیم آفتاب را دارد چرا که در این روش led (اجزاء سازنده هر پیکسل تلویزیون ) به صورت کاملاً مجزا درایو می شود یعنی به ازای هر led ما شاهد یک خط دیتا برای روشن کردن آن خواهیم بود که بدیعی است led به صورت کاملاً پر نور روشن خواهد شد و این امر باعث شدت نوری بالا در این نوع خواهد بود و بدین استفاده از سخت افزار حجیم قیمت این مدل نیز بسیار بالاتر از نوع اسکن خواهد بود و از این نوع سیستم نیز عموماً برای محیط باز و جایی که تابش نور خورشید مستقیم خواهد بود استفاده میشود.

حالا بپردازیم به تشریح یک تلویزیون و اجزاء آن :

کوچکترین بخش یا جزء تشکیل دهنده تلویزیون led  است و led یک دیود است که از دو نیمه های نوع Nو P تشکیل شده است که با اعمال ولتاژ از آن نور نامرئی ساطح می شود که با ترکیب ناخالصی های مختلف، نور آن را به رتگهای مختلف مرئی نموده و با گذاشتن لنز پلاستیکی روی آن به این نور شدت می بخشند. همانطور که می دانید از ترکیب سه رنگ اصلی قرمز، آبی، سبز می توان تمامی رنگ ها را به وجود آورد. پس با کنار هم گذاشتن سه LED (نوع RGB) یا چهار LED(نوع 2R1G1B) تشکیل یک پیکسل کوچکترین جزء تصویر را می دهند. که این پیکسل قادر خواهد بود با دریافت فرمانهای مختلف تمامی رنگ ها را برای ما  ایجاد کنند.

با کنار گذاشتن تعدادی از پیکسل ها کنار هم با فاصله ای معین که به این فاصله اصطلاحاً (دات پیچ) گفته می شود تشکیل یک ماژول (MODUL) می دهند. پس می توان فهمید که بدینگونه ماژولهای با دات پیچ های مختلفی وجود دارد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم. اصطلاح دات پیچ را به اختصار با حرف P و یک عدد نشان می دهند که این عدد نشانگر فاصله مرکز تا مرکز پیکسل ها برحسب میلیمتر می باشد مانند P10, P16, P20

حالا با قرار دادن ماژولها در کنار یکدیگر در یک قاب ضدآب تشکیل یک کابین را می دهند. کابینها نیز ابعاد مختلفی دارند این کار برای راحتی در حمل و نقل و ساخت و تعمیر تلویزیون می باشد چرا که ساخت یک تلویزیون با ابعاد بزرگ کار بسیار دشوار خواهد بود که در انتها با کنار هم قرار دادن کابین ها به تعداد مورد نیاز تشکیل یک نمایشگر غول پیکر را خواهد داد.

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

بالا
قالب ووکامرس Telegram
با ما در ارتباط باشید!!