فروشگاه پاراکس الکترونیک | تابلو روان | تلویزیون شهری

تلویزیون شهری

تلویزیون شهری

تلویزیون شهری چیست؟

تلویزیون شهری اصطلاحی است که به تابلو های غول پیکری اطلاق می شود که در کنار چهار راه ها ، اتوبان ها ، بزرگراه ها ، پارک ها و استادیوم های ورزشی بر روی دکل های بزرگی نصب شده و به صورت رنگی تصاویر ویدیویی را پخش می کند . هر تلویزیون شهری با کنار هم قرار گرفتن کابینت های مجزایی با سایز حدود یک متر مربع ساخته می شود . هر کابینت مشابه یک تلویزیون کوچک ، بخشی از تصویر بزرگ صفحه نمایش اصلی را ایجاد می کند . هر کدام از کابینت ها از جزء دیگری تشکیل می شوند که ماژول LED نام دارد . ماژول ها بلوک های مربع و یا مستطیل شکلی هستند که با کنار هم قرار گرفتن تعدادی از آنها کابینت ها ساخته می شوند . هر ماژول نیز به نوبه خود از لامپ های بسیار کوچکتری بنام LED تشکیل شده است . LED ها از مواد نیمه های و در کارخانه های ساخت قطعات الکترونیک ساخته شده و رنگ های متنوعی دارند . LED ها تنوع رنگ زیادی ندارند و در رنگ های قرمز ، سبز ، آبی و گاهی سفید و زرد تولید می شوند . هر LED از پیوند دو نیمه هادی نوع P و نوع N بوجود می آید که آن را پیوند PN می گویند . این پیوند تنها قادر به تولید یک رنگ است . در تلویزیون های شهری برای تولید سایر رنگ ها از ترکیب رنگ سه یا چهار LED با رنگ های اصلی قرمز ، سبز و آبی استفاده می شود . هر پیکسل ( کوچکترین جزء تصویر ) در تلویزیون شهری شامل سه یا چهار LED با رنگ های اصلی است .

استفاده از ابزارهای تبلیغاتی چگونه بوجود آمد؟

شاید نتوان گفت که تاریخچه اولین تبلیغات محیطی به چه زمانی بر میگردد. اولین مغازه یا اولین فروشنده که فهمید برای نشان دادن محل کسب و یا جلب توجه مشتری می توان از تابلو استفاده کرد. واقعا که بود؟ شاید بتوان بر روی سنگ نوشته ها چیزی پیدا کرد. شاید بتوان گفت با پیشرفت صنایع بزرگ و توسعه کارخانجات و تولید صنعتی این فکر به ذهن تولیدکنندگان و مشاورین تبلیغاتی رسوخ کرد که از ابزارها و رسانه های عمومی برای پیشبرد اهداف تبلیغاتی خود استفاده کنند. تلویزیون و رادیو یکی از این ابزار و رسانه هاست که به دلیل هزینه بالا و استفاده نکردن همه تا حدی کنار گذاشته شده است. به این دلیل بسیاری از مشاورین تبلیغاتی استفاده از بیلبوردهای شهری را به عنوان یک ابزار قدرتمند و موثر به تولیدکنندگان معرفی می کنند.

استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی در فضاهای شهری

امروزه شرکت ها و تولیدکنندگان به خوبی دریافته اند که تکرار و آشنا شدن مخاطب با برند اولین گام ورود به دنیای تجارت بزرگ جهانی است. به همین دلیل تولید کنندگان و شرکت های بازرگانی حاضر نیستند هیچ فضای تبلیغاتی را از دست بدهند، لذا بهترین محل تبلیغ کالای خود را محل های پر تردد و پر بازدید قرار میدهند. استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی درشهرها از زمان نه چندان خیلی دور متدوال گردیده است. بیلبوردهایی در ابعاد بسیار بزرگ با پایه های بیش از 4 متر از ارتفاع در کنار خیابان ها و اتوبان ها و یا پشت بام مناطق پرتردد و یا دیوارهای ساختمان های خیابان های شلوغ. شاید بیراه نباشد اگر می گوییم که در تیررس مخاطب بودن یک تابلو و یک بیلبورد است که قیمت آن بیلبورد را مشخص می کند.

تلویزیون شهری در دنیای تبلیغات

با این رویکرد تابلوهای تبلیغاتی و بیلوردهای تبلیغاتی رفته رفته جای خودشان را به تلویزیون های LED دادند. داشتن نور وتحرک باعث فزونی جذابیت این ابزار تبلیغاتی گردیده است. تلویزیون های شهری برخلاف بیلبوردهای بی رنگ و رو، ابزاری مدرن و جذاب برای استفاده کنندگان و مخاطبین قرار گرفته و با توجه به استفاده از تکنولوژی روز دنیا این کالا را به یک کالای شاخص زندگی مدرن و شهری تبدیل کرده است، در سری جدیداین تلویزیون های LED با استفاده از تراکم بالای LED و کیفیت تصویر دیده شده چندین برابر زیباتر از تصاویر تلویزیون های شهری نسل قدیم می باید. مضاعفا بر اینکه مصرف برق و شدت گرمای تولیدی این تلویزیون شهری افزایش نیافته است.

در تلویزیون های جدید می توان در حداقل فضا تصویری زیبا و دلنشین را به مخاطب ارائه کرد؛ به طوری که مخاطب را میخکوب جذب نمایش زیبای تصویری کند که در هیچ کجا ندیده است. ترکیب رنگ و نور و تکنولوژی به قدری برای مخاطبین جذاب است که تا مدتها تصویر دیده شده را در ذهن مرور می کنند و این برای تبلیغات کننده یعنی یک پیروزی.

ویژگی های تلویزیون شهری

دغدغه ضد آب و ضد ضربه بودن و طول عمر و گارانتی و خدمات پس از فروش وسایل الکترونیکی همیشه برای مصرف کنندگان بوده است. به لطف تولید وسیع و همه گیر بودن استفاده از این ابزار در سرتاسر دنیا باعث شده این دغدغه از بین رفته و تولیدکننده و فرونده این ابزار با خیال راحت نسبت به ارائه تعهدات به خریداران اقدام نماید.

قطعات یک تلویزیون شهری

  • ماژول ها
  • کابینت
  • بردهای کنترلر
  • پاور (منبع تغذیه)

 

کابینت ( Cabin ) :

از جمله اصطلاحات رایج دیگر برای این قطعه، فریم یا قاب است که مجموعه قطعات یک تلویزیون شهری را در خود نگه می دارد و ماژول ها بر روی کابینت با نظم و دقت مونتاژ و بسته می شوند. بسته به ابعاد و سایز مورد نظر مشتری تعداد کابینت ها در یک تلویزیون شهری متفاوت است و قابلیت چیده شدن کنار همدیگر را دارند. ضخامت ورق مورد استفاده در کابینت ها معمولا 1.5 میلی متر است همراه با رنگ الکترواستاتیک کوره ای.

منبع تغذیه ( Power ):

منبع تغذیه سوئیچینگ Switched-Mode Power Supply وظیفه تامین انرژی الکترونیکی مورد نیاز قطعات مانند : برد کنترل و ماژول ها، جهت اجرای تصویری یکنواخت و پایدار بر روی تلویزیون شهری را بر عهده دارد که منابع تغذیه بسته به تعداد ماژول های استفاده شده بر روی تلویزیون شهری مورد استفاده قرار می گیرند (هر چه ابعاد تلویزیون بزرگتر باشد تعداد ماژول های بیشتری استفاده شده و منابع تغذیه بیشتری نیز استفاده خواهد شد).

ماژول ( Module ):

صفحه نمایش تلویزیون های شهری در واقع تشکیل شده از مجموع های کوچکتری از تعدادی بلوک به شکل مستطیل یا مربع که به صورت کاملا منظم و با شکلی بسیار دقیق کنار هم چیده شده. قطعات اصلی یک ماژول واشر آب بند، رزین آب بند، آفتاب گیر (ابرویی، سایه بان) و یک برد PCVدو طرفه که یک طرف آن مجموعه LED ها قرار دارند و طرف دیگر قطعات الکترونیکی مانند : آی سی، مقاومت، خازن قرار دارند. LED ها در ماژول ها معمولا شامل دو نمونه DIP – SMD می باشد.

برد کنترلر ( Controller Board ) :

در واقع مرکز فرمان و کنترل تلویزیون شهری است که وظیفه منتقل کردن تمامی دیتاهایی که از سمت کاربر به صورت آفلاین و آنلاین دریافت می کند بر روی صفحه نمایش ( که تشکیل شده از مجموع ماژول ها) را بر عهده دارد. شامل درگاه های USB و LAN است که بسته به نوع و نیاز مشتری قابلیت اتصال وایرلس نیز به این برد قابل اضافه شدن است.این بردها با استفاده از نرم افزارهایی که پاراکس الکترونیک در اختیار شما قرار می دهد قابل کنترل و برنامه ریزی هستند.

به طور کلی تلویزیون های شهری از نظر ساختار پیکسلی به دو دسته RGB و 2RGB تقسیم می شوند . در نوع RGB هر پیکسل از یک LED قرمز ، یک LED سبز و یک LED آبی تشکیل شده است اما در نوع 2RGB هر پیکسل از دو LED قرمز ، یک LED سبز و یک LED آبی تشکیل شده است . نوع 2RGB در شرایط خاصی می تواند بین دو پیکسل واقعی در تصویر ، یک پیکسل مجازی تولید کرده و کیفیت تصویر را به شدت افزایش دهد . در یک ماژول تلویزیون شهری هر یک از پیکسل ها می توانند فاصله مشخصی تا پیکسل های مجاور خود داشته باشند . لذا ماژول های متنوع با فاصله پیکسلی متفاوت ساخته شده تا تلویزیون هایی با کیفیت های متفاوت تولید شوند . به فاصله بین پیکسل ها در ماژول ، دات پیچ Dot Pitch گفته می شود . دات پیچ بر حسب میلی متر اندازه گیری می شود و نشان دهنده فاصله مرکز تا مرکز دو پیکسل مجاور است . دات پیچ با حرف P و به دنبال آن عدد فاصله بر حسب میلی متر نشان داده می شود . به عنوان مثال P12 نشان دهنده این است که فاصله مرکز تا مرکز دو پیکسل مجاور 12mm است .

تلویزیون شهری

انواع تلویزیون های شهری بر حسب نوع و مدل ماژول :

  • Indoor
  • Outdoor
محیط داخلی ( Indoor ):

نمونه Indoor بسیار با کیفیت با قابلیت پخش تصاویری خارق العاده و شدت نور 1200 تا 1800 صرفا جهت استفاده در فضاهای مسقف و فضاهای سر بسته مانند : مراکز خرید، فروشگاه ها، سالن هایفرودگاه، مترو و راه آهن، آمفی تئاتر و سالن های کنفرانس و . . . قابل استفاده است، نوع ساختار ماژول ها در این مدل ضدآب نبوده و فاقد آفتاب گیر (ابرویی) است.

محیط خارجی ( Outdoor ):

نمونه های Outdoor نیز دارای کیفیتی بالا و با شدت نور 4500 به بالا، جهت استفاده در محیط های کاملا باز ، حتی مقابل نور خورشید با وضوح تصویری بالا قابل استفاده است، ماژول های این مدل کاملا ضد آب و تا حدودی ضد ضربه هستند، دارای آفتاب گیر (ابرویی) که امکان پخش تصویر شفاف و با کیفیت در طول روز در مقابل نور را مهیا می سازد. از این نمونه بنا بر دلایل ذکر شده در فضاهایی مانند : خیابان ها ، چهار راه ها و میادین، فرودگاه ها، نمایشگاه ها، فضاهای سبز و … می توان استفاده کرد.

تلویزیون شهری

تلویزیون های شهری در راه اندازی نیز به دو دسته تقسیم بندی میشوند :

  • آفلاین
  • آنلاین
آفلاین

در نوع آفلاین برای راه اندازی تلویزیون از برد های کنترل خاصی استفاده می شود که تنها برای برنامه ریزی به کامپیوتر احتیاج دارند و برای ادامه کار و پخش فیلم به طور مستقل کار می کنند . هزینه تمام شده تلویزیون ها آفلاین نسبت به ابعاد و مدل مشابه آنلاین به مراتب کمتر و ساخت آن ها ساده تر است اما در ابعاد خیلی بزرگ قابل اجرا نمی باشند .

آنلاین

در نوع آنلاین برای راه اندازی تلویزیون از یک کامپیوتر شخصی به عنوان کنترلر استفاده می شود . از این مدل بیشتر برای ساخت تلویزیون هایی با ابعاد بزرگ استفاده می شود . در این نوع از تلویزیون ها به نحوی صفحه نمایش بزرگ تلویزیون شهری نقش مانیتور کامپیوتر را بازی می کند و برای نمایش فیلم و تصاویر ، کامپیوتر باید به طور مداوم روشن بماند . هزینه ساخت تلویزیون های آنلاین نسبت به ابعاد و مدل مشابه آفلاین آن به مراتب بیشتر است .

 

جهت مشاوره رایگان میتوانید شماره تلفن خودرا وارد نمایید. همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت:

تلفن همراه


نام شما

شرکت

ایمیل

 

قالب ووکامرس Telegram
با ما در ارتباط باشید!!