فروشگاه پاراکس الکترونیک | تابلو روان | تلویزیون شهری

آموزش ساخت تابلو LED ثابت

با سلام…

امروز با پاراکس الکترونیک برای طراحی و ساخت تابلو LED ثابت همراه باشید.

برای طراحی یک تابلو Led ثابت ما نیاز به طراحی تابلو داریم که در ادامه توسط نرمافزار Corel Draw اینکارو انجام خواهیم داد. ابتدا نرم افزار Corel Draw رو باز میکنیم و از سربرگ File گزینه New رو میزنیم تا پرونده جدید برای طراحی تابلو خودمون بسازیم.سپس در قسمت مشخص شده واحد اندازه گیری ، طول و عرض پرونده را مشخص میکنیم و روی گزینه Ok کلیک میکنیم. در اینجا ما یک پرونده با طول 80 در 40 سانتیمتر ایجاد میکنیم:

Paraxled-Led-Tutorial

حال پرونده ما ساخته شد. در این قسمت متن خود را با استفاده از ابزار Text Tool که در نوار کناری سمت چپ قرار دارد مینویسیم و طول و عرض متن خود را از قسمت 1 مشخص شده در تصویر تعیین میکنیم. سپس از قسمت شماره 2 میتوانید نوع فونت و استایل متن خود را مشخص کنید:

حال باید متن خود را به خط تبدیل کنیم تا بتوانیم Led ها را روی خط دور متن خود بچینیم. برای این کار متن خود را انتخاب کنید سپس از نوار رنگ سمت راست ابتدا روی رنگ شماره 1 کلیک چپ کنید سپس روی رنگ شماره 2 کلیک راست کنید. میبینید که متن شما تبدیل به خط شد:

در مرحله بعد ابتدا خطوط اضافی متن خود را پاک کنیم و کل متن را یکپارچه کنیم. برای این کار متن خود را انتخاب کرده و از سربرگ Object > Shaping گزینه Weld را میزنیم. خواهید دید که خطوط اضافی پاک میشوند و تنها خطوط مورد نیاز ما باقی میمانند.حال متن ما آماده است و باید Led خود را بسازیم و روی خط دور متن بچینیم.

یک Led مارک HG اصل دارای قطر 6 میلیمتر و پایه های آن دارای قطر 0.7 میلیمتر و فاصله مرکز تا مرکز دو پایه Led برابر با 2.7 میلیمتر میباشد.برای ساخت Led از نوار کناری سمت چپ با استفاده از ابزار Ellipse Tool یک دایره به قطر 6 میلیمتر میکشیم و یک دایره دیگر به قطر 0.7 میلیمتر میکشیم. سپس با کلید های میانبر Crlt+C یک کپی از دایره 0.7 میلیمتری میگیریم و با کلید میانبر Crlt+V دایره کپی شده را در روی دایره قبلی قرار میدهیم. سپس در قسمت مختصات آبجکت در نوار بالا سمت چپ، دایره را به اندازه 2.7 میلیمتر در محور X ها به جلو میبریم سپس دو دایره 0.7 میلیمتری را انتخاب کرده و با کلیک راست روی آنها گزینه Group Objects رو انتخاب میکنیم تا این دو دایره با هم یک گروه شوند.حال یک دایره به قطر 6 میلیمتر و یک گروه از دو دایره با قطر 0.7 میلیمتر که به اندازه 2.7 میلیمتر از یکدیگر فاصله دارند را خواهیم داشت.

حال برای نمایش بهتر ابتدا گروه پایه های Led را انتخاب کنید و با کلیک راست روی یکی از رنگ های نوار رنگ در سمت راست صفحه، پایه های Led را رنگی کنید. برای دایره 6 میلیمتری که خود Led میباشد نیز همین عمل را با رنگ متفاوت تکرار کنید. سپس گروه پایه ها را داخل دایره Led قرار دهید. حال گروه دایره های پایه و دایره Led را انتخاب کرده و با زدن کلید های C و سپس E ، پایه ها را در مرکز Led قرار دهید و سپس آنها را گروپ نمایید:

حال Led ما آماده است. برای چینش Led روی متن ابتدا یک کپی از Led گرفته و کپی را به کمی جلوتر منتقل میکنیم:

حال ابزار Blend Tool در نوار ابزار سمت چپ صفحه را انتخاب میکنیم و سپس با کلیک روی آبجکت شماره یک، موس را تا آبجکت شماره 2 مشخص شده در تصویر میکشیم:

سپس روی آن کلیک راست کرده و گزینه New Path را انتخاب میکنیم و سپس روی متن خود کلیک مینماییم:

حال Led های ما روی قسمتی از متن قرار گرفته اند. برای قرار گرفتن Led ها روی کل متن، قسمت Object Manager در سمت راست صفحه پس از کلیک روی Blend Group نوار ابزاری در قسمت بالا صفحه نمایان میشود. همانند شکل با کلیک روی قسمت 2 با نام Blend along full path، آبجکت Led ما روی کل متن چیده میشود. حال میتوانید تعداد Led های چینش شده را در قسمت شماره 3 مشاهده کنید و در صورت نیاز تعداد آنرا بیشتر کنید. در قسمت زیرین آن شما میتوانید فاصله ابتدا تا ابتدای آبجکت بعدی را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که قطر هر Led برابر با 6 میلیمتر است و برای قرار گرفتن Led ها کنار هم بهتر است که فاصله بین 6.3 میلیمتر باشد.

حال Led های ما کاملا روی متن قرار گرفته اند.

توجه داشته باشید برای مونتاژ راحت تر میتوانید او نوار ابزار بالا گزینه Rotate all objects رو فعال کنید تا پایه ها در جهت خط بچرخند و برای مونتاژ راحت باشید.

تفاوت را میتوانید در تصویر زیر مشاهده نمایید:

نکته: در صورتی که پس از فعال کردن این گزینه تعدادی از Led ها کوچکتر شدند بایستی در ابزار کناری، گزینه Show Start رو بزنید تا اولین آبجکت انتخاب شود. سپس اولین آبجکت را 180 درجه چرخش دهید.

در آخر از قسمت Object Manager گروه Blend Group را انتخاب کرده و با کلیک راست گزینه Break Blend Apart را میزنید. سپس گروه کامل Led ها را انتخاب کرده و Ungorup کنید. حالا باید در کناره های کار رو بررسی کنیم و در جاهایی که Led ها روی هم افتاده اند را باز کنیم و آنها را درست کنیم.

پس از درست کردن جای Led ها برای کم حجم شدن فایل باید دایره های قرمز و خط اصلی متن را پاک کنیم و فقط جای سوراخ پایه های Led باقی بماند. پس از این که تمامی گروپ ها را با کلید میانبر Crlt+U آنگروپ کردیم، یکی از دایره های قرمز را انتخاب میکنیم و از سربرگ Edit>Find and Replace گزینه Find Objects را میزنیم. سپس در پنجره جدید که باز میشود گزینه Find objects that match the currently selected object را انتخاب کرده و ادامه را میزنیم سپس اتمام کار را میزنیم. در پنجره جدید گزینه Find All را میزنیم سپس با زدن دکمه Delete آنها را حذف میکنیم و سپس متن اولیه را نیز حذف میکنیم. در آخر نیز یک مستطیل در دور کار میکشیم تا اندازه برش دور برای لیزر مشخص شود. حال متن ما آماده لیزر میباشد:

برای مونتاژ Led ها در صورتی که منبع تغذیه را 12 ولت تعیین کرده اید بایستی هر 4 Led را همانند شکل زیر با یکدیگر سری و سپس دسته های 4 تایی Led ها را با یکدیگر بوسیله یک مقاومت موازی نمایید:

 

 

 

 

 

 

 

 

برای محاسبه مقاومت نیز میتوانید از نرمافزار Resistor Calculator استفاده نمایید و مقاومت مورد نیاز خود را محاسبه کنید. میتوانید این نرمافزار را از اینجا دانلود نمایید.

در آخر شما میتوانید با استفاده از یک فلاشر نور تابلو خود را خاموش و روشن نمایید تا جذاب تر به نظر بیاید.

امیدوارم که از این آموزش نهایت استفاده رو کرده باشید.

نوشته شده توسط فرامرز جوهری

مطالب مرتبط

بالا
قالب ووکامرس Telegram
با ما در ارتباط باشید!!