فروشگاه پاراکس الکترونیک | تابلو روان | تلویزیون شهری

آموزش نرمافزار Led Edit برای Led های پیکسلی

در این آموزش ما نحوه چیدمان و راه اندازی Led های پیکسلی را یاد خواهید گرفت. پس از دریافت و نصب نرمافزار، ابتدا نرم افزار را باز کرده و از سربرگ File گزینه New Project را بزنید. در این پنجره شما باید نوع کنترلر و IC بکار رفته در پیکسل های Led خود را تعیین نمایید. همچنین میتوانید Frame Rate را نیز تغییر دهید. توجه داشته باشید هرچقدر تعداد فریم بیشتر باشد تصویر یکدست و یکپارچه تری خواهید داشت و تابلو شما بدون پرش خواهد بود.در قسمت پایین نیز میتوانید محل ذخیره سازی پروژه را مشخص کنید:

حال باید طرحی مطابق با چیدمان Led ها ایجاد کنیم.برای ایجاد طرح شما چند روش پیش رو دارید:

روش اول

 

از سربرگ Project Config گزینه Start Menual Layout را میزنیم:

در پنجره باز شده شما میتوانید طرح خود را ایجاد نمایید.با استفاده از دو ابزار نمایش داده شده در تصویر چیدمان Led های خود را مشخص میکنیم.با توجه به آیکون ابزار ها، یکی از ابزار ها برای ایجاد پیکسل ها به صورت افقی و یکی از ابزار ها برای ایجاد پیکسل ها به صورت عمودی میباشد. به عنوان مثال برای یک تابلو با حروف برجسته به این صورت عمل میکنیم. در اینجا شما میتوانید به صورت دستی متن خود را به شکل دلخواه بکشید و یا میتوانید از سربرگ Text Production گزینه Input Text را بزنید و سپس در پنجره باز شده متن خود را نوشته و از قسمت Font نوع فونت و سایز متن خود را تایید کنید:

پس از تایید نوشته خود را در صفحه قرار دهید.پس از اینکار باید با استفاده از ابزار Line پیکسل ها را به هم متصل نمایید.توجه داشته باشید اتصال پیکسل ها در نرم افزار باید کاملا با مونتاژ تابلو منطبق باشد. پس از اتصال تمامی پیکسل ها از نوار ابزار بالا یک پورت ایجاد کرده و به پیکسل اول خود متصل میکنید.سپس روی گزینه Analysis کلیک میکنیم تا از متصل بودن تمامی پیکسل ها به یکدیگر اطمینان حاصل کنیم. حال پیکسل هایی که به پورت متصل هستند با رنگ سبز و پیکسل هایی که متصل نشده اند با رنگ سفید نمایش داده میشوند. همچنین تعداد پیکسل های متصل شده را میتوانید در قسمت زیر Analysis ببینید:

و یا میتوانید با استفاده از ابزار های چیدمان پیکسل ها خودتان طرح مورد نظر خود را کشیده و سپس آنها را با استفاده از ابزار Line به یکدیگر متصل کنید.سپس با آنالیز کار میبینیم که تمامی پیکسل ها به رنگ سبز نمایش داده میشوند و این به معنا است که تمامی پیکسل ها به درستی به یکدیگر متصل شده اند. پیکسل های سفید به معنای عدم اتصال میباشد. در نوار سمت چپ میتوانید تعداد پیکسل های موجود و متصل را مشاهده نمایید. توجه داشته باشید که نحوه اتصال پیکسل ها در نرم افزار دقیقا باید با چیدمان و نحوه اتصال پیکسل ها در مونتاژ، منطبق باشد:

در آخر از سربرگ File گزینه Save As را میزنیم و سپس فایل خروجی با فرمت Cxb را ذخیره میکنیم:

سپس پنجره را میبندیم و به محیط قبلی باز میگردیم. در اینجا از سربرگ Project Config گزینه Import(.cxb) را میزنیم و فایل طراحی شده را ایمپورت میکنیم:

پس از ایمپورت در صورتی که تمامی پیکسل های شما به درستی متصل شده باشند و مشکلی وجود نداشته باشد، تمامی پیکسل های شما با رنگ سبز در صفحه همانند تصویر زیر نمایش داده خواهند شد:

 

روش دوم

 

در این روش از نرمافزار Corel Draw استفاده میکنیم. در این روش پس از باز کردن نرم افزار Corel Draw از سربرگ File گزینه New را زده و یک پرونده با سایز دلخواه ایجاد میکنید. سپس با استفاده از ابزار Ellipse Tool یک دایره با ابعاد 12 میلیمتر میکشیم. توجه داشته باشید که پیکسل های شما باید قطری بالاتر از 10 میلیمتر داشته باشند و بهترین سایز 12 میلیمتر میباشد:

پس از اینکار با استفاده از کلید های میانبر Crlt+C دایره ها را کپی کرده و با استفاده از کلید های میانبر Crlt+V آنها را Paste میکنیم و سپس آنها را در جای مورد نظر خود قرار میدهیم. با اینکار چیدمان پیکسل های خود را انجام میدهیم و شکل مورد نظر خود را ایجاد مینماییم:

حال با استفاده از ابزار Pen Tool به صورت زیر سیم های بین پیکسل ها را میکشیم و آنها را به یکدیگر متصل میکنیم. توجه داشته باشید که خط خود را از مرکز تا مرکز هر پیکسل ایجاد نمایید :

پس از کشیدن کامل سیم ها شکل شما کامل میشود. در مرحله بعد نوبت به ارتباط پورت های کنترلر به طرح چیدمان پیکسل ها میباشد. در این جا با استفاده از ابزار Text Tool یک متن باز کرده و عبارت P1 را بنویسید. در اینجا P1 نشان دهنده کنترلر شماره 1 و P2 نشان دهنده کنترلر شماره 2 و به همین روال P20 نشان دهنده کنترلر شماره 20 میباشد. توجه داشته باشید که طول و عرض متن شما نباید بیشتر از سایز پیکسل های شما باشد. سپس با استفاده از ابزار Pen Tool ابتدای سیم که به پیکسل اول متصل شده است را به متن خود متصل میکنیم:

بهتر از پس از اتمام چیدمان پیکسل ها از آن یک پرینت تهیه نمایید تا برای مونتاژ کردن دقیقا مطابق طرح مونتاژ نمایید.

در نهایت از سربرگ File گزینه Export را زده و پنجره باز شده فرمت فایل خروجی را روی Dxf قرار دهید و فایل خروجی را ذخیره نمایید:

برای ایمپورت کردن طرح چیدمان خود در نرم افزار LED EDIT از سربرگ Project Config گزینه Import(Corel Draw DXF) را بزنید. در پنجره باز شده گزینه Not accurate attachment را انتخاب کرده و سپس فایل Dxf که از نرم افزار Corel Draw خروجی گرفته بودید را انتخاب کرده و ایمپورت نمایید.

شما میتوانید به همین روش در نرم افزار Autocad نیز چیدمان خود را انجام دهید و در آخر فایل Dxf را به عنوان خروجی دریافت نمایید.

نحوه افزودن طرح های نوری به پیکسل ها

پس از ایمپورت کردن طرح چیدمان خود به نرم افزار حال نوبت آن میرسد که به طرح خود افکت های نوری اعمال نماییم. در نرم افزار Led Edit شما میتوانید از افکت های خود نرم افزار استفاده کنید و یا تصویر، ویدئو ، کلیپ و طرح نوری مورد نظر خود را روی پیکسل های خود قرار دهید. برای ایجاد افکت های نوری از سربرگ Video Effects میتوانید افکت های خود نرم افزار را روی پیکسل های خود پیاده سازی نمایید. همچنین با انتخاب گزینه Open Video در این سربرگ، میتوانید کلیپ و ویدئو های خود را روی پیکسل ها نمایش دهید. با انتخاب گزینه Open Swf در این سربرگ، میتوانید افکت خود، با فرمت SWF را وارد نرم افزار کرده و با انتخاب گزینه Open tol در این سربرگ، میتوانید افکت طراحی شده که دارای فرمت tol میباشد را وارد نرمافزار کرده و روی پیکسل های خود نمایش دهید. با فشردن کلید F7 در روی کیبورد میتوانید سرعت نمایش افکت را کمتر و با فشردن کلید F6 در روی کیبورد میتوانید سرعت نمایش افکت را بیشتر کنید:

پس از ایجاد افکت مورد نظر خود از نوار ابزار بالا گزینه Record را بزنید تا افکت شما ضبط شود. شما میتوانید در هر قسمت که مایل بودید گزینه Stop را بزنید و عملیات ضبط را متوقف کنید. سپس پس از اتمام ضبط افکت با زدن گزینه Close Video Effect، با زدن گزینه Edit/Preview میتوانید افکت خود را ویرایش و یا اجرا کنید و در همین صفحه آنرا ببینید:

در آخر برای گرفتن خروجی، ابتدا گزینه Close Video Effect را بزنید سپس از سربرگ Export گزینه Export Effect(.led) را بزنید. سپس در پنجره باز شده میتوانید تنظیمات فایل خروجی را انجام دهید. گزینه Gamma Correction تنظیمات مربوط به نور میباشد و با افزایش گاما، نور پیکسل ها بیشتر خواهد شد و همچنین نیاز به آمپراژ بیشتری از سوی منبع تغذیه داریم.در قسمت RGB Seq میتوانید ترتیب رنگ های قرمز و سبز و آبی را در فایل خروجی تغییر دهید. بعضی اوقات پیکسل ها و یا تیوب های دیجیتال دارای ترتیب رنگ های آبی و سبز و قرمز متفاوتی هستند که با تغییر این قسمت میتوان این اختلاف را تصحیح کرد.در آخر نیز با تایید کردن این پنجره محل ذخیره سازی فایل خروجی را انتخاب نمایید. سپس Sd Card خود را به سیستم متصل کرده و پس از فرمت کردن آن فایل خروجی را روی آن بریزید. توجه داشته باشید که در هنگام فرمت کردن کارت Sd تنظیمات فرمت روی “FAT” باشد. حال کافیست حافظه خود را به کنترلر دستگاه متصل نمایید:

امیدوارم نهایت استفاده را از این آموزش بکنید.

 

 

نوشته شده توسط فرامرز جوهری

مطالب مرتبط

بالا
قالب ووکامرس Telegram
با ما در ارتباط باشید!!